Tel. (22) 439-03-20 biuro@greeneris.com

Co musisz wiedzieć o Microsoft CVI

Cloud Video Interoperability (CVI) jest ostatnio coraz częściej używanym terminem w świecie wideokonferencji. Ale co to tak naprawdę jest?

Morten Hennum Larsen pracuje z infrastrukturą wideo w Kinly i jest dobrze zaznajomiony z Microsoft CVI.

“CVI to stosunkowo nowa usługa, o której wiele osób mówi i wiele osób zastanawia się, czym ona tak naprawdę jest. W skrócie, Microsoft CVI to technologia, która znajduje się w chmurze Microsoft, umożliwiająca punktom końcowym wideo udział w spotkaniu Microsoft Teams” – mówi Hennum Larsen.

Kiedy różne systemy używają różnych protokołów, nie mogą ze sobą bezpośrednio rozmawiać. Wtedy właśnie wkracza CVI, gdzie ruch jest kierowany przez integrację.

CVI jako usługa w chmurze lub on-prem

Istnieje trzech dostawców, którzy zostali podłączeni do środowiska Teams firmy Microsoft i dzięki temu mogą oferować CVI. Są to Pexip, Poly i Bluejeans. Cisco pojawi się jako czwarty dostawca później w 2020 roku.

Ta czwórka to głównie dostawcy usług w chmurze. Zapewniają więc integrację CVI jako usługę w chmurze, za pośrednictwem własnej chmury. Dodatkowo Pexip może dostarczyć rozwiązanie poprzez Pexip Infinity zainstalowane we własnej sieci.

Dzięki rozwiązaniu CVI obie strony nie muszą posiadać Microsoft Teams. Na przykład za pomocą klienta Skype for Business można dołączyć do spotkania Teams. Możesz uczestniczyć zarówno z wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi punktami końcowymi wideo. W ten sposób mogą również uczestniczyć inne firmy i partnerzy.

“To, o czym należy pamiętać, to fakt, że to firma, która zaprasza na spotkanie Teams, musi mieć integrację CVI. Jeśli osoba organizująca spotkanie posiada CVI, większość systemów sal konferencyjnych i klientów może uczestniczyć w spotkaniu.”

Przydatna dodatkowa funkcjonalność

Firmy, które chcą kupić CVI powinny również, według Hennum Larsen, rozważyć technologię, która daje zielony przycisk “join” na punktach końcowych wideo. Jedno z takich rozwiązań ma różne nazwy w zależności od tego, który producent dostarcza technologię (One button to push / One click to join / One touch join).

Zielony przycisk “join / dołącz” na punktach końcowych wideo pozwala na wybieranie numeru jednym naciśnięciem z panelu systemu wideo.

“Alternatywą jest wybranie danego adresu, a następnie wprowadzenie 10-cyfrowego identyfikatora konferencji. Co może być nieco kłopotliwe”.

Poza tym ważne są licencje. Przykładowo, jeśli firma kupi dziesięć licencji, a pracownik zaprosi na spotkanie 20 uczestników, limit zostanie szybko przekroczony, jeśli wszyscy będą korzystać z integracji CVI. Jeden uczestnik jest równy jednej licencji. Dostawca CVI będzie monitorował wykorzystanie i poinformuje Cię, jeśli będziesz musiał kupić więcej – możesz dostosować ilość później. Niemniej jednak, najlepiej jest mieć licencjonowanie na miejscu wcześniej.

“Analizując schemat użytkowania i dokonując kwalifikowanych przypuszczeń dotyczących liczby punktów końcowych i uczestników zewnętrznych, którzy będą uczestniczyć w spotkaniach, możemy pomóc klientowi oszacować właściwą liczbę licencji”.

Cloud Video Interop musi być zakupione poprzez integratora

Ponieważ nie jest możliwe zakupienie rozwiązania bezpośrednio od firmy Microsoft, musi się to odbyć za pośrednictwem integratora systemów..

“Dzięki wysokiemu poziomowi ekspertyzy i dobrej znajomości wszystkich rozwiązań CVI, pomagamy znaleźć rozwiązanie, które jest najbardziej odpowiednie dla danych potrzeb klienta”.

Klient, który zakupił CVI musi wprowadzić swoją własną infrastrukturę Teams i za pomocą kilku prostych kroków umożliwić integrację.

“To zadanie konfiguracyjne wspomaga Kinly. Dzięki szkoleniom nasz zespół Customer Success może również zapewnić, że klient faktycznie sprawi, że technologia będzie działać, tak aby pracownicy naprawdę skorzystali z rozwiązania” – podsumowuje Hennum Larsen.